Václavské vinařství

Jak to začalo...

Kurdějov, kam jsme se rozhodli s rodinou přestěhovat z nedalekých Hustopečí, je malá vesnice ležící v malebném údolí na hranici Ždánického lesa. Jen 3 kilometry, ale úplně jiný ráz krajiny.

Svažité kopce, stráně, louky, lesy převážně listnaté s bohatým výskytem muflonů, daňků, divočáků.

Velké množství dravých ptáků, což se později ukázalo, jako velmi důležité při ochraně vinohradů. Přírodní památky s řadou chráněných rostlin -  hadinec červený, koniklec velkokvětý, vstavač vojenský, žežulník pětiprstka svědčí o vyjmečnosti této lokality. Krásné místo pro život a...

Jak To Zaalo 2
Jak To Zaalo 3
Jak To Zaalo 4
Jak To Zaalo 5
Jak To Zaalo 6a
Jak To Zacalo
Jak To Zacalo   A
Kurdejov 1
Kurdejov 2

...vinohrady

Ještě jsme v Kurdějově ani nebydleli, když jsem se v historických materiálech dočetl, že Kurdějov byl v 16. století významnou vinařskou a především vinohradnickou obcí. Většinu zdejších vinic, v té době velmi prestižních, vlastnila šlechta a církev.

Doba však nebyla Kurdějovu nakloněna a vesnice byla několikrát vypleněna, vypálena. Poválečná doba tomuto nepomohla, vesnice byla obydlená jen částečně, vinohrady byly zničeny, zemědělská půda špatně obdělávána. Tradice vinohradnictví v Kurdějově byla na dlouhou dobu přerušena.

Občas mi někdo z místních lidí řekl, že v Kurdějově se o nové vysazování vinic již pár větších vinařů zajímalo, ale majetková struktura, tvary a rozložení pozemků, byly tehdy příliš složité.

V  roce 2006 začaly probíhat v okolních obcích pozemkové úpravy a tehdy jsme s bratrancem Michalem usoudili, že bychom se mohli o zcelení zajímavých pozemků ve viničních tratích pokusit. Podařilo se nám vykoupit asi 30 ha půdy v nejzajímavějších lokalitách a zcelit tak bloky v nejlepších viničních tratích Díly a Stará Hora. Náš původní záměr všechny tyto pozemky nabídnout vinařům a vrátit Kurdějovu vinice se úplně nenaplnil. Michal odprodal část svých pozemků součastným vlastníkům a já se nakonec rozhodl vinice vysadit a být u návratu vinohradnictví v Kurdějově. ...a potkal jsem pana Kudelnáka

Vinarstvi Vaclav   Kveten 2016 1
Vinarstvi Vaclav   Kveten 2016 8
Vinice
Vinice 2
Vinice 3
Vinice 4
Vinice 5
Vinice 6
Vinice 7
Vinice Saphira 1

Ing. Lubomír Kudelňák

Netušil jsem, že je nemocný, a zpráva o jeho úmrtí mne zasáhla jako blesk z čistého nebe. Dnes na něj často na vinici s vděkem vzpomínám.

Byl to asi největší odborník – vinohradník, kterého jsem doposud potkal. Člověk, který mi bez jakéhokoliv důvodu věnoval spoustu svého času. Vyprávěl mi o vinohradech, jezdil se mnou po nich a ukazoval mi rozdíly, a nakonec mi dal dostatek víry a odvahy začít s vinicemi v úzkém sponu s kapacitou 10 000 jedinců na hektar.

První setkání bylo (jak už to tak bývá) naprosto osudové. Kamarád mi odmítl prodat traktor, dokud to neodsouhlasí pan Kudelňák – abych prý nebyl později zklamaný a nevyčítal mu nevhodnou koupi. Do dnešního dne nevím, čím jsem si zasloužil tak rychlý vstup do vinařské první ligy. Zkrátka pan Kudelňák se mě ujal a celý den se mnou v mrazu jezdil po vinicích. Dostal jsem pochvalu za polohy budoucích vinici a taky první rady.

Za pár dnů jsem měl jasno. Traktor se kupovat nebude, protože do vinic které chci vysadit, se nevejde. Investovat bude třeba do sazenic, drátů, sloupků, kotev. Bude to dvojnásobek původně plánované částky. A stroje budou muset počkat.

Pan Kudelňák se pro mě stal neocenitelným mentorem.  Věci mi vysvětloval tak, abych v nich našel logiku, navždy je pochopil a přijal je za své. Čas od času se na mé snažení dojel podívat. A když konečně došlo i na techniku, poslal mne dál za českým specialistou na vinice s úzkými spony.

5  Milujeme Moravu
IMG 7548
IMG 7551
IMG 7592
IMG 7604

Komplexní vína v úzkém sponu

Zhruba polovina našich vinic je určena pro pěstování révy k výrobě komplexních vín.

Tato metoda je specifická úzkým sponem (vinice jsou vysazeny do řádků 130 cm širokých s drátěnkou 130 cm vysokou a s patrem hroznů ve výšce 35 cm). Na jeden hektar se vejde až 10 000 sazenic.  Hustě vysazené keře révy si navzájem konkurují, a to nutí kořeny hledat si vodu a živiny v hloubkách až několika desítek metrů. Do hroznů se z půdy dostanou i jiné, především minerální látky. Ty pak dodají vínu charakteristickou chuť.

Odrůdy

Technika pěstování révy pro výrobu komplexních vín je velmi náročná.

Vyžaduje speciální úzké stroje a především ruční péči, hodiny na kolenou a ohnutá záda. My ale věříme, že výsledek bude stát za to. V úzkém sponu pěstujeme Pálavu, Ryzlink rýnský a Sauvignon.

Ostatní odrůdy – Rulandské bílé, Rulandské šedé, Rulandské modré, Frankovku, Merlot a Cabernet Sauvignon – jsme se s ohledem na rady a doporučení odborníků rozhodli vsadit do běžného sponu 2,2 × 1 m. Nejenže se jedná o osvědčenou metodu pěstování vína, navíc zde můžeme použít jiné, rychlejší a pro obsluhu pohodlnější stroje. Poslední odrůdou, kterou jsme vysadili ve vinici u lesa je Saphira.

Proč BIO vinice

Nebyl to prvotní a výlučný zájem, obhospodařovat naše vinice v režimu BIO, ale nakonec se tak stalo. Nejprve mi většina vinařů tvrdila, že to ani nelze, že udržet v tomto typu ochrany vinic jejich zdraví, je nemožné a také upozorňovali na velký počet ochranných postřiků a tedy i pracnost a finanční náročnost. Už v prvním roce po vysazení, jsem ale na tento způsob ochrany vinic přešel. Technika do úzkých sponů je moc kontaktní (stroje bez kabin), než abych lidi i sám sebe, vystavoval kontaktu se systémovými postřiky. Až později mi došlo, že jsem udělal dobře a odraz tohoto způsobu obhospodařování je logicky poznat i ve vínech. Princip ochrany BIO je, že se chrání povrch rostliny a postřik neovlivňuje buněčnou strukturu. Každý větší déšť pak ochranný postřik spláchne a tak můžeme vyrazit znovu. Dnes máme všechny vinice již certifikované v režimu BIO. Díky tomu si tak do vinařství přivezeme opravdu přírodní hrozny, které nepřišly do kontaktu s nežádoucí chemií.

Orchidaceae

Žežulník pětipsrtka, chráněná rostlina čeledi Orchidaceae nás provází v podstatě celou dobu našeho vinohradničení. Roste hned za plotem vinohradů. A právě žežulník se stal symbolem našich vinic a vína, najdete ho na etiketách, v budoucnu bychom chtěli s tímto naším symbolem terroir Kurdějov dále pracovat.

Vinařství Václav s.r.o.

Na Hradbách č. ev. 78, 693 01 Hustopeče
IČ: 04466845, DIČ: CZ04466845
společnost je vedena pod spisovou značkou C 90038 u Krajského soudu v Brně

Telefon +420 777 359 966
e-mail: obchod@vinarstvi-vaclav.cz

Andrea Teplá (provoz)
+420 606 716 869
andrea@vinarstvi-vaclav.cz

Petr Očenášek (konzultant)
+420 7764 38 451
petr@vinarstvi-vaclav.cz

Petr Vacenovský (enolog)
vaca@vinarstvi-vaclav.cz
+420 777 359 966

Tomáš Teplý (majitel)
+420 602 702 932
tomas@vinarstvi-vaclav.cz

ZÁKAZ PRODEJE ALKOHOLU
OSOBÁM MLADŠÍM 18 LET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.