Svatý Václav - patron Hustopečí

„Spojení názvu s postavou sv. Václava nás provázelo od chvíle,
kdy jsme o založení firmy začali uvažovat“

Svatý Václav není jen patronem českých zemí. Je i patronem Hustopečí (zdejší kostel je zasvěcen sv. Václavovi a sv. Anežce České) a především uctívaným patronem vinařů – tzn. nejvyšším perkmistrem vinic (Supremus magister vinearum). Podle legend kníže Václav víno nejen rád pil, ale zakládal vinice, révu pěstoval a víno vyráběl.

Nejstarší Hustopečská a Kurdějovská vinařství se na Václava odkazovala, a to už od 13. století. Tomáš s Oldou tak chtějí navázat na tyto tradice a hodnoty. Vrací vinnou révu na dávno zaniklé vinice, a při pěstování upřednostňují metody svých předků… kdo jiný by jim tedy měl pomáhat než český patron?

Připijte si se sv. Václavem v degustačním sklepě

S budovou samotného Vinařství Václav, kde probíhá výroba a zrání vína, sousedí moderně zrekonstruovaný degustační vinný sklep „U sv. Václava“. Náš dobrý přítel a spolumajitel sklepa J. Kadrnka václavské téma inicioval, a výtvarník Martin Ptáček ze studia MOMO interier pak do interiéru umístil řadu odkazů na Václavův tajemný příběh.
Řezbář J. Netík svými bronzovými sochami Václava, jeho koně a koruny magickou atmosféru dokonale dotvořil. Rádi Vám budeme u sklenky dobrého vína svatováclavskou legendu vyprávět.

Image010
Image021
Image031
Image036
Image038

Něco málo z historických pramenů:

Svatý Václav se narodil kolem roku 907 Drahomíře a Vratislavovi I. Byl vychováván svou babičkou Ludmilou, Vratislavovou matkou, a získal na tehdejší dobu mimořádné vzdělání. Podle některých pramenů ovládal nejen staroslovanštinu a latinu, ale dokonce i řečtinu.

Po smrti Václavova otce Vratislava v únoru 921 se regentské vlády za tehdy 14letého budoucího knížete ujala jeho matka Drahomíra. A právě soupeření o moc mezi její skupinou a příznivci Ludmily vyústilo v to, že nechala svou tchyni zavraždit.

Václav se ujal vlády o čtyři roky později, a od samého počátku se musel vypořádávat s celou řadou problémů. V roce 929 vtrhla do Čech saská a bavorská vojska, která záhy pronikla až k Praze. Václav – místo toho, aby burcoval celou zemi na odpor – se rozhodl řešit tuto situaci mírovou cestou a zavázal se k placení každoročního kontributu.

Úroveň jeho vzdělání mu otevírala obzory a vedla ke vstřícnosti a kontaktům se zbytky východofrancké říše, odkud se k nám šířil nejen určitý pokrok, ale především křesťanství. Václav se během deseti let své vlády zasloužil o likvidaci pohanských model a zvyklostí. Zakládal kostely, mimo jiné zahájil na pražském hradě stavbu baziliky sv. Víta, a intenzivně prosazoval křesťanství

Právě to se později stalo jedním z bodů svárů mezi ním a jeho o osm let mladším bratrem Boleslavem. K dalším pak jistě přispěla Boleslavova ctižádost a touha získat knížecí stolec pro sebe.

Dlouhá desetiletí se vedou diskuse o tom, zda k bratrovraždě došlo 28. září v roce 935, anebo 929. V současné době se historici porovnáním všech souvislostí přiklánějí k roku 935.

A ještě pár slov k tomu vínu…

Podle pověsti zaslal roku 892 moravský kníže Svatopluk českému knížeti Bořivojovi a jeho ženě Ludmile k oslavě narození jejich syna Spytihněva sud moravského vína a také sazenice vinné révy. Ludmila, která byla vychována jako pohanka a často přinášela oběti slovanským bohům, obětovala trochu vína bohyni Krosyně s prosbou o vydatný déšť. Její prosba byla vyslyšena – úroda byla zachráněna a vinná réva vysázena. Bořivoj a Ludmila se tak zasloužili o první výsadby vinic v Čechách. První vinice prý byla nedaleko Mělníka, mezi obcemi Nedomice a Dřísy. Na ní se učil sv. Václav, Ludmilin vnuk, pěstovat révu a v tamním lisu se zasvěcoval do tajů výroby vína.

Vinařství Václav s.r.o.

Na Hradbách č. ev. 78, 693 01 Hustopeče
IČ: 04466845, DIČ: CZ04466845
společnost je vedena pod spisovou značkou C 90038 u Krajského soudu v Brně

Telefon +420 777 359 966
e-mail: obchod@vinarstvi-vaclav.cz

Andrea Teplá (rezervace apartmánů a sklepa)
tel.: +420 606 716 869
andrea@vinarstvi-vaclav.cz

Tomáš Teplý
tel.: +420 602 702 932
tomas@vinarstvi-vaclav.cz

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.